I found the Home & Farm one at a yardsale for $10/each. You can routinely find them on CraigsList in our area for around $20, so I purchased them both.
My son seemed more drawn to the farm and has played with it from 6 mo to now (15 months). We ended up giving the Home to our church nursery and kids up to age 3 play with it every weekend. If you read the reviews, everyone says to purchase the home instead. We talk about animals a lot though and practice the sounds, so maybe that's why he prefers the Farm.
I definitely don't think it's worth $100, but most toys aren't worth the original price! If you don't mind used, I would try that. It takes up a lot of space, so we'll probably resell it before his 2nd birthday.
Warning
No formatter is installed for the format bbhtml
It IS (the L&L Home)! I wouldn't pay full price for it though. I bought mine in new condition from CL. I see them on there all the time. My DD used hers when she was just crawling and cruising. It made play with her fun and engaging. PeekaBoo through the window, mail fun. This was super awesome for a toy. She played with it for ages and we stored it for the next kid. I expect we'll get it out as soon as he starts crawling. I kinda think DD will use it still too but now to play with DS and to make forts and stuff.
Re: FP Laugh and Learn Home...is it worth it?
I liked this one too until I saw this one. It seems like this one would be a better buy.
https://www.amazon.com/Little-Tikes-623417M-Activity-Garden/dp/B0075CMYTQ/ref=wl_it_dp_o_pdT1_nS_nC?ie=UTF8&colid=2K3QO99BABKHG&coliid=I20QUML87NMV0P
Both kids loved it until about 18 months then they went from playing with it to climbing ontop of it.
I plan on selling it but it was great while it lasted.
I found the Home & Farm one at a yardsale for $10/each. You can routinely find them on CraigsList in our area for around $20, so I purchased them both.
My son seemed more drawn to the farm and has played with it from 6 mo to now (15 months). We ended up giving the Home to our church nursery and kids up to age 3 play with it every weekend. If you read the reviews, everyone says to purchase the home instead. We talk about animals a lot though and practice the sounds, so maybe that's why he prefers the Farm.
I definitely don't think it's worth $100, but most toys aren't worth the original price! If you don't mind used, I would try that. It takes up a lot of space, so we'll probably resell it before his 2nd birthday.