So, we were planning to switch Grant (hopefully) over to powder nutramigen instead of the RTF (when we first switched to nutramigen he refused the powder bottles) - all in an effort to reduce monthly expenses.
We started calculating the cost and I would save $1.63 per day by switching to powder vs. RTF.
Now $1.63 per day (or 45ish per month) is nothing to be scoffed at I know, but I thought there would be a much bigger cost difference. Maybe it is just this particular brand of formula?
My math:
DS eats 36 oz per day = 252 oz/ 7 days
RTF = 32 oz/can = 8 cans/ 7 days = $73.28 (each can is roughly 9.18)
Powder = 16oz can makes 100oz = 2.5 cans/ 7 days @ $25/can = roughly $62.00/ 7 days
Re: Powder vs. RTF - roughly same price????
lol I know
DH and I have been calculating this tonight and keep coming up to the same numbers ... depending on coupons, where we buy it, etc etc ...
It seems to only be about 1 - 1.75 cheaper per day. Which, like I said, is nothing to turn down but I just would have thought it the price difference would be more.
So now, I guess we have to just decide if it is worth the hassle of switching him and losing the convenience of the RTF for a buck or so a day.
This is what I figured out as well. I did RTF with DD#1 and now do powder with DD#2.